شبکه اجتماعی (Social Network)

بسمه تعالی

 

(موسسه بین المللی خدمات آموزشی و تحصیلی مهرخرد)

 

شبکه اجتماعی (Social Network)

 

شبکه اجتماعی چیست؟

ابتدا باید ببینیم تعریف شبکه اجتماعی چیست تا در ادامه به تاریخچه شبکه های اجتماعی و دلایل اهمیت شبکه اجتماعی بپردازیم. شبکه اجتماعی یا به انگلیسی سوشال نتورک )  (social networksکه این روزها بیشتر به گوشمان میخورد، یعنی بستری مجازی برای ارتباط با افراد و سازمان های دیگر و اشتراک مطالب و عقاید و نظرات و مدیا ها با دیگران که این نوع ارتباط و اشتراک مطالب با دیگران میتواند در قالب ارسال پیام ساده یا ارسال مدیا ) تصویر ، ویدئو و…( به یکدیگر باشد. کسانی که از این پلتفرم ها استفاده میکنند شاید نمیدانند شبکه اجتماعی چیست و از این ابزار ها صرفا برای ایجاد ارتباط استفاده میکنند.

شبکه های اجتماعی در بستر فضای مجازی و اینترنت در سبک زندگی افراد و در نوع ارتباط انسان ها تغییرات زیادی ایجاد کرده است که این تغییرات اثرات مثبت و منفی مخرب داشته است. همچنین شرکت ها و افراد از شبکه های اجتماعی استفاده های مختلفی میکنند، عدهای فقط برای تفریح از آن استفاده میکنند و عده دیگر با فهم دقیق اینکه شبکه اجتماعی چیست توانسته اند درآمد زایی کنند، همچنین کسب و کار های مختلف هم از شبکه اجتماعی برای افزایش فروش ، آگاهی از برند و ارتباط با مشتریان خود استفاده میکنند.

دلایل و اهمیت شبکه های اجتماعی چیست؟

امروزه اهمیت شبکه اجتماعی بر کسی پوشیده نیست و این اهمیت دلایل مختلفی دارد یکی از این دلایل فرصت ایجاد

ارتباط و اشتراک گذاری مطالب با افراد دیگر در هر زمان و هر فاصله مکانی است که این قابلیت باعث کاهش هزینه های ارتباطی نسبت به گذشته شده است.

دلیل دیگر اهمیت شبکه های اجتماعی این است که با بوجود آمدن این ابزارها و پلتفرم ها بستری فراهم شده است که افراد مختلف بتوانند با استفاده از این پلتفرم ها کسب درآمد کنند ، فرصت های شغلی بسیاری با پیدایش شبکه های اجتماعی ایجاد شده است و این فرصت های شغلی مزیت هایی دارند که شغل های سنتی ندارند مانند اینکه در بعضی مشاغل نیاز به حضور فیزیکی نیست و می توان به صورت دورکاری انجام داد، مزیت دیگر کارکردن و کسب درآمد با یک وسیله ساده مانند گوشی هوشمند ، فروش محصول خود به هر کسی در هر جایی که هست ، پیدا کردن شغل مناسب

خود در شبکه های اجتماعی مانند روبرد و…. این مزیت های مهم باعث شده است شبکه اجتماعی در زندگی روزمره ما قرار بگیرد.

به دلیل اینکه در عصر ارتباطات قرار داریم انسان ها نیاز دارند با افراد دیگر ارتباط برقرار کنند و نیاز های خود را برطرف کنند و یکی از این نیاز ها صحبت کردن و گفت گو با دیگران و اشتراک نظرات و تفکرات خود با دیگران است که شبکه های اجتماعی می تواند این بستر را برای افراد فراهم کند به همین دلیل روز به روز استفاده از شبکه های اجتماعی رایج تر و مرسوم تر شده است.اهمیت شبکه های اجتماعی بسیار بیشتر از موارد گفته شده است اگر دلایل دیگری میدانید باعث افتخار است در کامنت یا در روبرد به اشتراک بگذارید.

شبکه های اجتماعی چگونه کار می کنند ؟

شبکه های اجتماعی شامل توسعه و حفظ روابط شخصی و تجاری با استفاده از فناوری است. این کار با استفاده از شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک ، اینستاگرام و توییتر انجام می شود. این سایت ها به افراد و شرکت ها اجازه می دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند تا بتوانند روابط خود را توسعه داده و اطلاعات ، ایده ها و پیام ها را به اشتراک بگذارند.

 

اعضای خانواده که از هم فاصله دارند ممکن است از طریق شبکه های اجتماعی شخصی مانند فیس بوک در ارتباط باشند. آنها می توانند عکس ها و به روزرسانی هایی را در مورد چیزهایی که در زندگی آنها اتفاق می افتد به اشتراک بگذارند. افراد همچنین می توانند با دیگران )به ویژه غریبه ها( که علایق یکسانی دارند ارتباط برقرار کنند. افراد می توانند یکدیگر را از طریق گروه ها ، لیست ها و استفاده از هشتگ ها بیابند.

بازاریابان معموًلاً از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند تا بتوانند شناخت برند را افزایش داده و وفاداری به نام تجاری را تشویق کنند. بازاریابی رسانه های اجتماعی از آنجا که باعث می شود شرکت برای مشتریان جدید قابل دسترسی تر و برای مشتریان فعلی قابل تشخیص باشد ، به ارتقاء صدا و محتوای یک برند کمک می کند.

انواع کاربران شبکه های اجتماعی :

 • کاربران ماهر :فعالترین و حرفه اي ترین گروه کاربران شبکه هاي اجتماعي کاربران ماهر هستند. تعداد این دسته از کاربران حدود 24 میلیون نفر مي باشد و میانگین سني آنها 27 سال است .کاربران ماهر کلیدي ترین گروه از اعضاي شبکه ي اجتماعي هستند و میانگین در آمد آنها بیش از سایر کاربران است. این گروه پس از ورود به شبکه هاي اجتماعي به سرعت با محیط انطباق پیدا مي کنند و تمایل دارند ،با اشخاص جدید در این سایت ها ارتباط برقرار کنند. بخش قابل توجهي از اعضاي این گروه وبلاگ هاي شخصي دارند و در توئیتر نیز کاربران فعالي محسوب مي شوند .

این گروه از کاربران در هر جایي از جمله خانه و محل کار به شبکه هاي اجتماعي  متصل مي شوند ولي بیشتر زمان استفاده آنها از این سایتها در زمان کار است.

اغلب آنها جنبه ي منفي استفاده از شبکه هاي اجتماعي را اتلاف وقت زیاد در این سایتها مي دانند .

 • کاربران فراغتي: گروهي دیگر از کاربران شبکه هاي اجتماعي هستند که استفاده نسبتا کمتري از سایرین دارند. تخمین زده مي شود که تعداد 21 میلیون نفر در این گروه قرار بگیرند و میانگین سني آنها 45 سال است. کاربران فراغتي اغلب از طرف دوستان، اعضاي خانواده، همکاران و یا سایر آشنایان به شبکه هاي اجتماعي دعوت شده اند. این گروه از کاربران به نسبت منفع سایتهاي اجتماعي محسوب مي شوند که دریافت و تولید کمتري در این رسانه ها دارند. این گروه با  تاخیر و صرف زمان قابل توجهي با این شبکه ها به عنوان یك محیط جدید انطباق پیدا مي کنند و اغلب تمایل دارند با دوستان و اعضاي خانواده شان در ارتباط باشند . اکثر آنها فیس بوك را شبکه ي اجتماعي با ارزشي دانسته و نسبت به سایر شبکه هاي اجتماعي اقبال کمتري نشان مي دهند .
 • کاربران به دنبال سرگرمي: این گروه کساني هستند که استفاده تفنني از شبکه هاي اجتماعي دارند و مي توان آنها را کاربران به دنبال سرگرمي نامید. میانگین سني این گروه 29 سال بوده و تعدادشان نیز 29 میلیون نفر تخمین زده مي شود. براي  این گروه از کاربران، شبکه هاي اجتماعي تبدیل به بخشي از زندگي آنها شده و هر روز به این سایتها مراجعه مي کنند. سرگرمي و تعامل با دوستان دو انگیزه ي اصلي آنها براي مراجعه روزانه به شبکه هاي اجتماعي است. نیمي از این گروه

) my spaceماي اسپیس ( را مفید ترین شبکه ي اجتماعي مي دانند. بخشي از  آنها نیز به تدریج و با آشنا شدن با فضاهاي اجتماعي به گروه کاربران فعال مي پیوندند .

 • کاربران تجاري: گروه دیگري از کاربران شبکه هاي اجتماعي هستند که به صورت هدف مندتري از این سایتها استفاده مي کنند. میانگین سني این گروه 33 سال و تعدادشان 35 میلیون نفر تخمین زده مي شود. آنها نسبت به استفاده از این  شبکه ها برخوردي حسابگرانه و منطقي دارند و به مزایا و کاربردهاي مفید آن در زندگي و تجارتشان پي برده اند. این گروه اغلب لینك دین  )   link din  ( را ارزشمند ترین شبکه ي اجتماعي مي دانند. میزان استفاده آنها از این رسانه ها چند  روز در هفته است .
 • کاربران پر مشغله: گروهي هستند که عموما از شبکه هاي اجتماعي استفاده نمي کنند. میانگین سني این گروه 45 سال و تعدادشان حدود 32 میلیون نفر است. این کاربران دیدگاه منفي نسبت به رسانه هاي اجتماعي ندارند و تنها به  دلیل محدودیت زمان است که کاربر جدي این سایتها به شمار نمي آیند. ویژگي هاي  این گروه شبیه به کاربران فراغتي است. این گروه از کاربران هنگامي که به  استفاده از شبکه هاي اجتماعي روي مي آورند اغلب به سرعت در دسته ي کاربران تجاري قرار مي گیرند .
 • کاربران نگران :گروه دیگري که شبکه هاي اجتماعي را در استفاده اینترنتي شان به کار نمي گیرند کاربران نگران هستند. میانگین سني این گروه 53 سال و تعدادشان حدود 30 میلیون نفر است. این گروه تردیدهایي درباره ي وضعیت امنیت و حریم خصوصي شان در این شبکه ها دارند. این دسته کاربران پس از کاربران پر مشغله دومین گروهي هستند که اغلب سرانجام به شبکه هاي اجتماعي مي پیوندند .

آنها معمولا پس از دریافت چند دعوتنامه از منابع مورد اعتمادشان به شبکه هاي اجتماعي مي پیوندند و در دسته ي کاربران فراغتي قرار مي گیرند. این گروه بیشترین  مصرف رسانه هاي سنتي از قبیل تلویزیون و مجلات را دارند  و در مواجهه با  رسانه هاي جدید دچار کمي تردید و نگراني مي شوند. شاید میانگین سني بالاي این گروه از کاربران از دلایل محافظه کاري نسبي آنها باشد .

 • کاربران بدبین: آخرین گروه کاربران اینترنتي کاربران بدبین هستند .

میانگین سني این گروه از کاربران 49 سال و تعدادشان حدود 16 میلیون نفر  تخمین زده مي شود. این گروه کمترین تمایل و رغبت را براي استفاده از شبکه هاي اجتماعي دارند. تعدادي از این کاربران استفاده کنندگان حرفه اي، برخي دیگر از  ابزارهاي تکنولوژیکي و اینترنتي هستند .آنها هیچ نگراني بابت مسائلي از قبیل  حریم خصوصي در محیط شبکه هاي اجتماعي ندارند ولي شبکه هاي اجتماعي را  غیر مفید دانسته و استفاده از آنها را بیهوده تلقي مي کنند.

نکات مهم و قابل توجه در شبکه های اجتماعی:

رسانه هاي اجتماعي گروهي از انواع جدید

رسانه هاي آنلاین هستند که همه یا تعدادي از ویژگي هاي زیر را دارند .

1 – امکان مشارکت دادن: رسانه هاي اجتماعي ارسال باز خورد از سوي  مخاطب و همکاري و همگامي با رسانه را تسهیل کرده اند و آن را تشویق مي کنند.

این رسانه ها مرز و خط کشي بین رسانه و مخاطب را از بین برده اند .

2- باز بودن: اغلب رسانه هاي اجتماعي براي مشارکت اعضاء و دریافت باز خورد باز هستند آنها راي دادن ، کامنت گذاشتن و به اشتراك گذاري اطلاعات را تشویق مي کنند و به ندرت مانعي براي تولید و دسترسي به محتوا در این رسانه ها  وجود دارد .

3 –ارتباط دو سویه: رسانه هاي سنتي عمل انتشار را انجام مي دادند و محتوا  را براي مخاطب ارسال مي کردند ولي در رسانه هاي اجتماعي فضایي براي گفتگو و محاوره ي دو طرف وچود دارد و جریان ارتباطي از حالت یك سو یه به دو سویه  تغییر پیدا کرده است .

4- شکل گیري جماعت هاي آنلاین: رسانه هاي اجتماعي این امکان را برقرار مي کنند که جماعتها و گروه ها به سرعت شکل بگیرند و ارتباط موثري برقرار کنند این جماعتها ي آنلاین مي توانند حول علایق مشترك مثل عکاسي یا یك برنامه ي  تلویزیوني شکل گرفته باشند .

 • – توانایي برقراري ارتباط: اغلب شبکه هاي اجتماعي همیشه در حال گسترش اتصالات و ارتباطاتشان هستند و با سایتها، منابع و افراد دیگر پیوند برقرار مي کنند. این ویژگي ها در واقع همان هایي هستند که در گذشته به عنوان ویژگي هاي آینده ي دنیاي وب پیش بیني شدند .
 • – کاربرد تبلیغي و محتوایي: حضور افراد در شبکه هاي اجتماعي احتمال مشارکت ها و کنش هاي اجتماعي را در افراد افزایش مي دهد . پس هر چه پیوند افراد و اعضاء در شبکه ها بیشتر و انبوه تر باشد همراهي و تعاملات و نزدیکي دیدگاه ها و حرکت همسو و مشترك محتمل تر خواهند شد .
 • – ارتباط با رسانه هاي حقیقي: از نگاه دیگر در یك شبکه ي اجتماعي افراد هم اهداف سیاسي و هم اهداف شخصي را پیگیري مي کنند و البته با دیگر افراد و سازمان ها تعامل چند گانه برقرار مي سازند. ضمن اینکه تماس ها و ارتباط هاي شخصي مثل وسیله اي براي پیوند دادن سازمانها و گروه ها ایفاي نقش مي کنند .

 

نردبان کاربران رسانه هاي اجتماعي: در رسانه هاي اجتماعي ما با انواع مختلفي  از مخاطبان یا به عبارت بهتر کاربران مواجه هستیم که بر حسب سطح و نوع فعالیتشان دسته بندي مي شوند .

از جمله دسته بندي هاي ارائه شده نردبان پیشنهادي گروه تحقیقاتي فورستر است.

در این مدل کاربران اینترنتي در 6 پله ي نردباني دسته بندي شده اند که عبارتند از :

1 – تولید کنندگان: اولین سطح کاربران هستند که در بالاي پله ي نردبان ایستاده اند  و اغلب وبلاگها و صفحات اینترنتي شخصي دارند. آپلود ویدئوهاي تولیدي، آپلود صدا و موسیقي تولیدي، نوشتن مقاله و انتشار آن از جمله ویژگي هاي این گروه است. در چند سال گذشته این گروه رشد زیادي کرده است .

2-منتقدان: در پله ي دوم کاربران رسانه هاي اجتماعي قرار دارند. تولید  کننده ي محتواي شخصي نیستند اما راي دادن و ارزیابي سرویس ها و محصولات، کامنت گذاشتن در وبلاگهاي دیگران، مشارکت در فروم ها ي آنلاین و در ویکي ها و ویرایش مقالت از خصوصیات آنهاست .

 • –گرد آورندگان: فعالیتشان در پله ي سوم و پائین تر از دو گروه قبلي است و در سطح گرد آوري و مرور محتواي کاربران رده ي بالاتر محدود مي شود. راي دادن به وب سایتهاي آنلاین و افزودن بر چسب به صفحات و تصاویر از جمله فعالیتهاي آنان است .
 • – پیوستگان: فعالیت این کاربران به کارهایي از قبیل مراجعه به سایتهاي

شبکه هاي اجتماعي و داشتن پروفایل در این شبکه ها محدود شده است .

 • – تماشاگران: این گروه کاربران بدون تولید شبکه هاي اجتماعي محسوب مي شوند. خواندن وبلاگها، گوش کردن به پادکستها، مشاهده ویدئوهاي دیگران ، خواندن روزنامه هاي آنلاین و خواندن ارزیابي هاي دیگر کاربران از جمله  فعالیتهاي این گروه است .

6- غیر فعالان: این گروه در فضاي مجازي رسانه هاي اچتماعي را به کار نمي گیرند اما بدلیل گسترش اینترنت و تکنولوژي هاي نوین ارتباطي ناخواسته و اجباري با آن مواجه مي شوند .

 

آسیب ها و تهدیدات شبکه های اجتماعی:

 • نقض حریم خصوصی افراد: کاربران شبکههای اجتماعی میتوانند اطلاعات شخصی خود را در این شبکهها قرار دهند. در اغلب شبکههای اجتماعی، برای حفظ حریم خصوصی افراد راهکارهایی ارائه شدهاند؛ برای مثال ،دسترسی به تصویرها و اطلاعات را با توجه به درخواست کاربر محدود میکنند و یا اجازه مشاهده پروفایل کاربر را به هرکسی نمیدهند؛ ولی این راهها کافی نیستند. مشکلاتی از قبیل ساخت پروفایلهای تقلبی در شبکههای اجتماعی و ممکن نبودن کنترل آنها به دلیل حجم بالای این هرزنامهها، باعث میشود که افرادی با پروفایلهای تقلبی به شبکههای اجتماعی وارد شوند و با ورود به حریم خصوصی افراد مورد نظر، تصویرها و اطلاعات آنها را به سرقت برند و شروع به پخش آنها در اینترنت کنند .
 • انزوا و دور ماندن از محیطهای واقعی اجتماعی: جامعه مجازی هیچوقت جایگزین جامعه واقعی نخواهد شد .

شبکه های اجتماعی مجازی به ما امکان میدهند در سطح جهانی و از راه دور به شیوهای جدید به اجتماعاتی که منافع مشترکی داریم، بپیوندیم. در نتیجه، اگر این ارتباطات حساب شده نباشند و کنترل نشوند، با پیوستن به این اجتماعات از راه دور، در دنیای واقعی روابط اجتماعی بهتری با همسایگان، همکاران و سایر شهروندان جامعه نخواهیم داشت به نظر محققان، شبکههای اجتماعی، با جایگزینی ارتباطات غیرعینی )مجازی( و روابط واقعی انسانها، بهعنوان تهدیدی جدی، این روابط را در زندگی روزمره تحتتأثیر قرار دادهاند .

 • تأثیرات منفی هویتی و رفتاری: از آنجا که فضای سایبر صحنهای فرهنگی و اجتماعی است که فرد میتواند خود را در موقعیتهای متنوع و نیز نقشها و سبکهای زندگی متفاوتی قرار دهد، این خود زمینهای است برای آسیبپذیری شخصیت کاربر که در نتیجه موجب چندشخصیتی شدن او خواهد شد. مطرح نشدن هویت شخصی و مشخصات فردی در اینترنت موجب تقویت شخصیتهای چندگانه و رشد و استحکام آن میشود. از سوی دیگر، هر شبکه اجتماعی فرهنگ ارتباطاتی خاص خود را دارد. یعنی منش و گفتار مخصوص و منحصربهفردی را برای خود برگزیده است. فرد با عضویت در هر شبکه اجتماعی درگیر نوع خاصی از فرهنگ ارتباطاتی میشود. بدون تردید، میزان تأثیرپذیری فرد از این محیط صفر مطلق نخواهد بود. پس هر شبکه اجتماعی هویت مطلوب خود را ترویج میکند .
 • انحرافات اخلاقی )جنسی:( از جمله آثار مخرب فضای سایبر، به وجود آمدن اختلالات و انحرافات جنسی است .

اینترنت به دلیل داشتن رویکرد «آزاداندیشی در روابط جنسی» از سوی گردانندگان اصلی آن )غرب و بهویژه آمریکا( و نگرش تجاری نسبت به مسائل جنسی، موجب پدید آمدن پدیده شومی به نام «هرزهنگاری 3»و هنر پلید «شهوانی 4»و رواج سرسامآور آن شده است. این پدیده مرزهای اخلاقی را در هم میشکند و تهدیدی برای فرهنگها بهخصوص فرهنگهای دینی، همچون فرهنگ اسلامی است. اصوًلاً شبکههای اجتماعی به جوی دامن میزنند که در سایه ویژگیهای خاص خود، به تدریج به شکلگیری ناهنجاریهای جنسی در کاربرانشان کمک میکند .

 

تاثیرات شبکه های اجتماعی بر خانواده ها:

 

اجتماعی

 

افت اخلاقی و پرخاشگری:  

تغییر اخلاقی و مواجهه شدن مخاطب با هر صحنه ای در شبکه های اجتماعی و تایید شدن برخی از این رفتار توسط بعضی از قشرهای مجازی آنها را گرایش می دهد سمت اخلاق های نا هنجار از جمله پرخاشگری و بی واسطه رفتار کردن در مقابل خانواده و دوستان .

افزایش طلاق و جدایی عاطفی:  

رابطه ضعیف در ارتباط عاطفی خانواده ها با یکدیگر از جمله ارتباط زن و شوهر به سردی روابطی که یک زوج می توانند با هم داشته باشند منجر می شود، مانند رابطه روحی، جسمی، عاطفی و حتی کلامی، وجود این مشکل در یک رابطه باعث بی مهری و کم شدن محبت در خانواده و در نتیجه طلاق عاطفی می شود .

کاهش گفتگو:  

یکی از آسیبهایی که امروزه در بستر خانواده ایجاد شده این است که ارتباطات در سطح خانواده محدود شده و تعاملات بین افراد خانواده رو به کاهش است. کاهش ارتباطات گفتاری در خانواده ها و برقرار نشدن ارتباط رفتاری و اجتماعی از طریق صحبت کردن و رد و بدل کردن اطلاعات باعث افول و شکسته شدن ارتباطات گرم و درون فردی در افراد می شود.

مزایای شبکه های اجتماعی :

قابلیت برقراری ارتباط با دیگر افراد در سراسر جهان؛ احتمالا واضح ترین نکتهی مثبت راجع به شبکههای اجتماعی

راحتی برقراری ارتباط با افراد مختلف در تمام قسمت های دنیاست. مثلا میتوانید از فیسبوک یا اینستاگرام با همکلاسی های قدیمی تان که الان هرکدام در گوشهای از دنیا هستید ارتباط برقرار کنید، در توییتر با برندها و افراد مختلف آشنا شوید، با لینکدین کسب و کار خود را معرفی کنید و با کسب و کار بقیه آشنا شوید و خیلی چیزهای دیگر!…

برقراری ارتباط آسان و فوری؛ حال که ما هرکجا میرویم میتوانیم به اینترنت متصل باشیم دیگر لازم نیست برای برقراری ارتباط حتما از تلفن ثابت، منشی تلفنی یا ایمیل استفاده کنیم. بلکه میتوانیم به راحتی با استفاده از لپ تاپ یا اسمارت فون خود با هرکسی که از برنامه های مختلف پیام رسانی یا شبکه های اجتماعی استفاده میکند ارتباط برقرار کنیم.

انتشار و بدست آوردن سریع اخبار و اطلاعات؛ دیگر دورهای که باید منتظر اخبار ساعت 9 میماندیم و یا باید صبر میکردیم صبح شود که روزنامه بخریم، گذشته است! اگر میخواهید بدانید که در سراسر دنیا چه میگذرد، تمام کاری که باید بکنید این است که عضو یک شبکهی اجتماعی بشوید !حتی میتوانید انتخاب و سفارشی سازی کنید که از چه نوع اخباری و در رابطه با چه کسی باخبر شوید!

فرصتهای کاری؛صاحبان کسب و کار و دیگر سازمانها میتوانند به راحتی با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند ،محصولاتشان را بفروشند و کسب و کارشان را از طریق شبکه های اجتماعی معرفی کنند و گسترش بدهند. حتی هم اکنون بسیاری از کارافرینان و یا صاحبان مشاغل وجود دارند که به طور عمده بر این شبکه های اجتماعی متکی هستند و اصلا بدون آنها فلج هستند.

تفریح و سرگرمی؛ بیایید اعتراف کنیم! شبکه های اجتماعی واقعا سرگرم کننده هستند! خیلی از مردم وقتی سر کار یا در خانه فرصت استراحتی پیدا میکنند سریع شبکه های اجتماعی شان را چک میکنند. از آنجایی که انسان ها ذاتا موجودات اجتماعی ای هستند، اغلب برایشان بسیار خوشحال کننده است که کامنت ها و لایک های بیشتری را پای پست هایشان ببینند و هرچه میزان این لایک ها و کامنت ها بیشتر باشد آنها راضی تر و خوشحال تر هستند. یک نکته ی جالب دیگر این است که با استفاده از شبکه های اجتماعی میتوان بدون اینکه مستقیما از دوستان و نزدیکانمان

بپرسیم چه کار میکنند و در چه حال هستند از طریق پست هایشان در شبکه های اجتماعی از حال و روزشان با خبر شویم.

معایب شبکه های اجتماعی :

حجم زیاد اطلاعات و پست ها؛با وجود این همه آدم در شبکه های اجتماعی که دائم توییت میکنند، سلفی پست میکنند، لینک به اشتراک میگذارند وغیره، شبکه های اجتماعی یک شلوغ پلوغ بنظر میرسند. حتی صفحه ی خیلی از ماها پر از پست ها یا پر از درخواست های دوستی قبول شده و نشده است. با گذشت زمان شاید دوست داشته باشیم دست از دنیال کردن یک سری افراد یا گروه ها برداریم چونکه یک دفعه به خودمان می آییم و میبینیم در صفحه مان کلی پست و عکس و کلی آدم ها وجود دارند که نه به موضوعات پست شده علاقه ای داریم و نه آن آدم ها را می شناسیم!

مسائل مربوط به حریم خصوصی؛ با این همه پست و عکس که هر روزه ارسال میکنیم مطمئنا حریم خصوصی نگرانی بزرگی برای ما بشمار می آید. زیرا که ممکن است مثلا با نشان دادن لوکیشن در پست هایمان هدف دردسر های مختلف قرار بگیریم یا مطلبی که پست میکنیم در محل کار برایمان دردسرساز شود. اینکه همه چیز را با دیگر مردم به اشتراک بگذاریم میتواند باعث مشکلاتی شود که گاها از بعضی هایشان هیچ راه برگشتی نیز وجود ندارد!

فشار اجتماعی و کلاهبرداری های اینترنتی؛ برای افرادی که خیلی سعی میکنند پا به پای دیگر همسن و سالانشان پیش بروند، که این افراد عموما نوجوانان هستند، فشاری که برای انجام دادن کارهای خیلی خاص متحمل میشوند میتواند در شبکه های اجتماعی خیلی بدتر از مدرسه یا هر محیط دیگری باشد. در برخی موارد شدید، فشار بیش از حدی که از سوی شبکه های اجتماعی، پست های ارسال شده در آنها و یا کلاهبرداریهای اینترنتی و مزاحمت های سایبری اعمال میشود میتواند در افراد باعث کاهش اعتماد بنفس و حتی افسردگی شود.

معاشرت های مجازی؛ از آنجایی که با متصل بودن به اینترنت و شبکه های اجتماعی میتوان به راحتی و با یک کلیک پروفایل یک دوست را پیدا کرد، خیلی از ماها دیگر بیخیال معاشرت ها و دید بازدید های رو در رو شده و با حال و احوال پرسی های اینترنتی راحت تریم. خیلی از افراد بر سر این موضوع بحث میکنند که رسانه های اجتماعی باعث ترویج رفتار ضد اجتماعی در انسان ها شده اند.

حواس پرتی و به تعویق انداختن کارها؛ چقدر در روز افرادی را میبینید که یک بند و در همه حال سرشان توی گوشی شان است؟ مردم با شبکه های اجتماعی و پیام هایی که دریافت میکنند پریشان و حواس پرت میشوند که البته این موضوع میتواند باعث مشکلات زیاد و خطرناکی از قبیل حواس پرتی در هنگام رانندگی یا ناتوانی در جلب توجه افراد در هنگام گفت و گو ها ی واقعی و رو در رو بشود. وقت گذرانی بیش از حد در شبکه های اجتماعی همچین میتواند باعث بروز عادت های بد غذایی و شانه خالی کردن از یکسری وظایف و مسئولیت های خاص بشود.

سبک زندگی ساکن و بی نظمی در خواب؛ سرانجام چون سر زدن به شبکه های اجتماعی تنها کاری است که خیلی افراد با لپ تاپ و موبایل خود انجام میدهند اغلب پیش می آید که تایمی طولانی را بی حرکت در یک نقطه نشسته اند. به همین ترتیب خیره شدن به نورهای مصنوعی، یعنی همان نور صفحه ی کامپیوتر ولپ تاپ، میتواند در دراز مدت بر داشتن خوابی آرام و مناسب تاثیرگذار باشد.

 

موفق باشید

5/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *