بیست و چهار نکته برای آغاز مصاحبه  

بسمه تعالی

 

(موسسه بین المللی خدمات آموزشی و تحصیلی مهرخرد)

 

بیست و چهار نکته برای آغاز مصاحبه

 

۱. سر وقت حاضر شوید

کسی که شما او را برای بار اول ملاقات می‌کنید خیلی مشتاق شنیدن “دلایل هرچند مناسب” شما برای دیر رسیدن نیست. برای زود رسیدن به “قرار ملاقات” برنامه ریزی داشته باشید. این باعث می‌شود که در صورت وجود ترافیک یا اشتباه احتمالی در مسیر، کماکان امکان به موقع رسیدن وجود داشته باشد. زود رسیدن بسیار مناسب‌تر از این است که شما با تاخیر و بدون انجام کمی تلاش به قرار برسید، و این قدم اولیه در ایجاد یک تصویر و برخورد اولیه مناسب است.

۲. راحت و آرام باشید

اگر شما احساس راحتی نداشته باشید، ممکن است فرد مقابل نیز به همین احساس دچار شده و تصویر نامناسبی از شما در ذهن مخاطبتان شکل بگیرد. اگر شما آرام و با اعتمادبه‌نفس باشید، فرد مقابل نیز احساس راحتی بیشتری با شما خواهد کرد. بنابراین این موضوع بنای مستحکمی برای ایجاد اثر مثبت اولیه در ذهن آن فرد است.

۳. خودتان را خوب معرفی کنید

مسلما وضعیت ظاهری شما اهمیت (زیادی) دارد. کسی که شما او را برای اولین بار می‌بینید، شما را نمی‌شناسد و به همین دلیل وضعیت ظاهری شما معمولا اولین تاثیر را در ایجاد علاقه او به ادامه گفت و گو با شما می‌گذارد. آیا وضع ظاهری شما دقیقا همان چیزی است که تاثیرگذاری اولیه مناسب کمک می‌کند؟ابتدا از نحوه پوشش خودتان شروع کنید. به نظر شما مناسب‌ترین لباس برای این جلسه و ملاقات چه می‌تواند باشد؟ در موقعیت تجاری و کسب و کار، مناسب‌ترین پوشش چیست؟ کت، ژاکت یا لباس غیر رسمی؟ از خودتان بپرسید که طرف مقابل شما چه لباسی را احتمالا می‌پوشد؟برای قرارهای اجتماعی و کاری، پوشش مناسب در کشورها و فرهنگ‌های مختلف متفاوت است. این همان نکته‌ای است که وقتی شما در کشور یا موقعیت ناشناخته‌ای قرار بگیرید، بایستی به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که از هنجارها و سنت‌ها اطلاع دارید.در مورد آراستگی شما چطور؟ ظاهر منظم و تمیز برای بیشتر موقعیت‌های کاری و اجتماعی مناسب است. به عنوان مثال نوع پیرایش مو ،اصلاح صورت، لباس تمیز و منظم و یا آرایش ساده و منظم. اطمینان کسب کنید که آراستگی و نحوه پیرایشی که دارید به برقراری ارتباط سازنده با طرف مقابل شما کمک کند.

 ۴. آماده باشید

انجام وظایف و دانستن همه‌ اطلاعات موردنیاز درمورد شرکت موردنظر، هنگام آماده‌شدن برای مصاحبه ضروری است. علاوه بر پیگیری در لینکدین (LinkedIn) و بررسی وب‌سایت شرکت، همچنین باید بررسی کنید که آیا در مطبوعات درمورد شرکت یا هرگونه امور مالی (با توجه به سمَتی که برای آن درخواست می‌کنید) اخباری وجود دارد یا خیر.شما قادر خواهید بود تمام این اطلاعات را در پاسخ‌های «خوب اندیشیده‌شده» خود بگنجانید و این امر به‌طور مؤثر علاقه شما را به شرکت و شغل تثبیت می‌کند.

۵. ردپای آنلاین خود را بررسی کنید

به‌طور طبیعی، کارفرمایان پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعی شما را بررسی می‌کنند تا قبل از مصاحبه، اطلاعات بیشتری را درموردتان کسب کنند. این بدان معناست که باید صفحات خود را مرور کنید تا از اطلاعات آنلاینتان مطمئن شوید؛ به‌عبارت دیگر، وقت آن است که تصاویر قدیمی خود را حذف کنید و تصویر حرفه‌ای‌تری را از خودتان به نمایش بگذارید.

۶. زمان‌بندی درستی داشته باشید

حتما می‌دانید که دیررسیدن در مصاحبه اشتباه بزرگی است؛ اما بیش ‌از حد زودرسیدن نیز می‌تواند به همان اندازه، بد باشد. بهترین توصیه‌ای که می‌توانیم به شما بکنیم این است که در زمان معقولی به محل مصاحبه برسید.متخصصان پیشنهاد می‌کنند که ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قبل از شروع مصاحبه، می‌تواند زمان مناسبی باشد. به‌موقع‌رسیدن نه‌تنها بیانگر میزان دقت و حرفه‌ای‌بودن شماست، بلکه همچنین نشان می‌دهد که به وقت مصاحبه‌کننده نیز اهمیت می‌دهید.

۷. به بخش موردنظر توجه کنید

این یک واقعیت شناخته شده است که شما برای موفقیت در مصاحبه، باید لباس مناسبی بپوشید تا از این ۳۰ ثانیه حیاتی جان سالم به در ببرید و با اولین برخورد، احساس خوبی را ایجاد کنید؛ با این اوصاف، مطمئن شوید که از استایلی متناسب با شرکت استفاده می‌کنید.به هر حال، شما که نمی‌خواهید برای مصاحبه در استارتاپ فناوری اطلاعات، لباس ورزشی یا غیررسمی و نامناسبی بپوشید! اگر درمورد نوع پوشش شرکت شک دارید، با بخش منابع انسانی تماس بگیرید یا از مسئول استخدام خود درمورد نوع لباس‌پوشیدن بپرسید.

 ۸. فقط موارد ضروری را به همراه داشته باشید

بهتر است کیف خودرا قبل از روز بزرگ مصاحبه پاک‌سازی کنید و فقط وسایل ضروری را با خود ببرید. به هر حال، شما که نمی‌خواهید با وسایل زیاد سردرگم شوید و تلاش کنید تا نمونه‌کارهای خود را بین رسیدهایی که از کیفتان خارج می‌شود، پیدا کنید!

۹. موبایل خود را کنار بگذارید

همه ما مقصر هستیم که موبایل‌های خود را هر زمان و دقیقه‌ای که آزاد باشیم، به‌خصوص هنگامی که در انتظار چیزی هستیم، در صف سوپرمارکت، اتاق انتظار، اتوبوس و غیره، بررسی می‌کنیم.از چک‌کردن موبایلتان خودداری کنید. به‌طور قطع، نمی‌خواهید که وقتی مصاحبه‌کننده‌ سر می‌رسد، شما را گوشی‌به‌دست و حواس‌پرت ببیند!

۱۰. لبخند بزنید

هیچ‌چیزی بهتر از لبخندی واقعی و شیرین برای سلام و احوال‌پرسی با مصاحبه‌کننده وجود ندارد. این باعث می‌شود که شما اجتماعی، دوست‌داشتنی و صمیمی به نظر برسید و بلافاصله مدیر استخدام با شما گرم می‌گیرد.همچنین از نظرعلمی ثابت شده است که لبخندزدن باعث آرامش اعصاب می‌شود و مواد شیمیایی مؤثری را به مغزتان می‌فرستد و چند ثانیه به شما فرصت می‌دهد تا آرامشتان را حفظ کنید.

 ۱۱. محکم دست بدهید

مهم‌ترین لحظه اولیه «دست‌دادن» است و شرط می‌بندم که به مواردی از این قبیل فکر می‌کنید: «اگر خیلی محکم دست بدهم، چه؟» و «آیا اول من باید دستم را دراز کنم؟» فایده محکم دست‌دادن این است که اعتماد‌به‌نفس شما را نشان می‌دهد و اگر مصاحبه‌کننده ابتدا کاری را از پیش نبرد، خجالتی نباشید و دستتان را از روی حسن‌نیت دراز کنید.همچنین مطمئن شوید که قبل از اینکه شروع به دست‌دادن کنید، دست‌هایتان را خشک کرده‌اید. کف دست‌های عرق‌کرده تأثیر بدی می‌گذارد.

۱۲. تماس چشمی را حفظ کنید

ارتباط چشمی برای هر نوع تعامل شخصی ضروری است، به‌خصوص وقتی صحبت از گفت‌وگویی می‌شود که می‌تواند مسیر شغلی شما را تغییر دهد. به مدیر استخدام نشان دهید که در آن لحظه کاملا درگیر هستید و هنگامی که با شما صحبت می‌کند به چشمان او نگاه کنید.به خاطر بسپارید که اگر چشمانتان در اتاق بچرخد و به جایی غیر از چشمان مصاحبه‌کننده نگاه کنید، بسیار بی‌ادبانه است و مطمئن باشید که هرگونه شانسی را برای ورود به مرحله بعدی فرایند استخدام از دست خواهید داد.

۱۳. نام مصاحبه‌کنندگان خود را به ‌خاطر بسپارید

نام شخصی را که از طریق ایمیل با او ارتباط برقرار کرده‌اید، به خاطر سپرده‌اید، اما اگر در به‌خاطرسپردن نام‌ها افتضاح هستید و دو نفر دیگر وارد اتاق می‌شوند، بهتر است نامشان را یادداشت کنید.این در طول جلسه به شما کمک می‌کند تا آن‌ها را راحت‌تر به خاطر بسپارید، به‌خصوص هنگامی که زمان ارسال نامه بسیار مهم قدردانی فرامی‌رسد.

۱۴. شور و اشتیاق خود را نشان دهید

کارفرمایان افرادی را که در روز استخدام یا درمورد صنعت و شرکتی که در آن کار می‌کنند مشتاق هستند، استخدام می‌کنند. این یعنی کاملا حیاتی است که اشتیاق خود را برای شغل مورد مصاحبه خود نشان دهید، به‌ویژه با درنظرگرفتن امتیازاتی که به شما نسبت به سایر متقاضیان می‌دهند.فراموش نکنید که ذکر کنید که مشتاق و پیگیر کارهایی هستید که کارفرمایتان انجام می‌دهد، البته اگر واقعا مشتاق هستید.

۱۵. نگرش مثبت داشته باشید

نگرش مثبت برای مدیران، مانند نفس‌کشیدن در هوای تازه است. انرژی مثبت به شما کمک می کند تا در محیط کار بسیار پیشرفت کنید، به‌خصوص اگر توانایی انجام کاری را دارید.اگرچه دستیابی به این مسئله هنگام مصاحبه ممکن است کمی دشوار باشد، نشان‌دادن مثبت‌اندیشی و دوستی شما بسیار مهم است و می‌توانید این کار را با گفتن داستان‌های جذاب و اجتناب از اظهار‌نظرهای منفی درمورد کارفرمایان قبلی‌تان انجام دهید.

۱۶. از کلمات قدرتمند استفاده کنید

استفاده از کلمات مناسب در زمان مناسب می‌تواند امتیاز بیشتری را نسبت به بقیه رقبایتان به شما اختصاص دهد. به کلمات قدرتمندی فکر کنید که مهارت‌های شما را در محل کار نشان می‌دهد، مانند «ابتکارعمل» و «مهارت توجه به جزئیات». تلاش کنید که در موارد مناسب، آن‌ها را در پاسخ‌های خود بگنجانید.

۱۷. زبان بدن خود را در نظر داشته باشید

زبان بدن و حالت کلی بدن شما هنگام مصاحبه بسیار مهم است؛ بنابراین، مطمئن شوید که صاف می‌ایستید و هنگام نشستن قوز نمی‌کنید؛ همچنین دست‌هایتان را جمع نکنید و به صندلی خود فرو نروید.این علائم غیرکلامی می‌تواند بی‌اعتمادبه‌نفس‌بودن شما را نشان دهد؛ چیزی که کارفرمایان به‌طور فعال در کارمندان بالقوه به‌دنبال آن نیستند.

 ۱۸. قصد و منظور خود را تعیین کنید

نشان‌دادن منظور و قصدتان برای مصاحبه می‌تواند به شما در تمرکز روی انرژی مورد‌نظر شما کمک کند؛ به‌عنوان مثال، می‌توانید به خودتان بگویید که می‌خواهید بحث آزاد و آرامی داشته باشید و این می‌تواند به شما کمک کند با اصل مصاحبه راحت‌تر برخورد کنید.

۱۹. اعتمادبه‌نفس داشته باشید

داشتن اعتماد به نفس هنگام دیدار با کارفرمای بالقوه شما، امری کلیدی است. شما به یک دلیل آنجا هستید؛ به این دلیل که مهارت لازم را برای انجام کار دارید؛ بنابراین، با کمال درایت به اتاق بروید و مطمئن باشید که می‌توانید مصاحبه را پشت سر بگذارید؛ البته مراقب باشید که در این کار زیاده‌روی نکنید و مغرورانه برخورد کنید!

۲۰. پرگویی نکنید

هیچ‌کس از سخن یا شوخ‌طبعی زیاد، به‌ویژه در طول مصاحبه، خوشش نمی‌آید. اگر به‌واقع می‌خواهید که مصاحبه‌کننده را تحت‌تأثیر قرار دهید، باید ضمن نشان‌دادن توانایی‌ها و علاقه خود به جایگاه شغلی موردنظر، پاسخ‌های خود را در کوتاه‌ترین زمان و به کوتاه‌ترین شکل ارائه دهید.سعی کنید که از استفاده زیاد از آواها و کلمات اضافی، مانند «اوم» و «مثلا»، خودداری کنید؛ این کلمات نه‌تنها آزاردهنده است، بلکه می‌توانند میزان عصبی‌بودن شما را نیز نشان دهد.

۲۱. نمونه‌کارهایتان را نشان دهید

اگر نمونه‌کارهای آنلاینی ندارید که تکنیک‌ها و استعدادهای شما را به نمایش بگذارد، حتما روز مصاحبه نمونه چاپی کارهایتان را به همراه داشته باشید. مطمئن شوید که آن‌‌ها را در پوشه و به‌صورت مرتب قرار داده‌اید، بدون هیچ لکه قهوه یا نقص دیگری.

۲۲. کمی تعارف کنید

منظور من این نیست که شما باید از بحث اصلی منحرف شوید و غیرصادقانه، از چپ و راست و از همه‌چیز تعریف کنید! درعوض، درمورد آن، کمی ظریف‌تر باشید؛ به‌عنوان مثال، اگر به دفتر کار زیبایی رفته‌اید، به آنها بگویید که چقدر تزئینات محل کار را تحسین می‌کنید.

۲۳. خودتان باشید

در پایان، باید به آنچه هستید وفادار بمانید و اجازه دهید شخصیت شما درخشان شود. نیمی از مصاحبه بر اساس این است که آیا شما از فرهنگ مناسبی برخوردار هستید؛ بنابراین، برای کارفرما و خود شما ضروری است که ببینید آیا هر دو مطابقت خوبی با یکدیگر دارید یا خیر.هنگامی که تأثیر برخورد اول ایجاد می‌شود، اغلب تغییر آن دشوار است؛ بنابراین، مطمئن شوید که در شروع کار، تأثیر خوبی خواهید گذاشت. با پیروی از این نکات آسان، می‌توانید قبل از اینکه فرصت معرفی خود را داشته باشید، تأثیری ماندگار ایجاد کنید.

۲۴. مودب باشید و دقت نظر داشته باشید

طرز برخورد مناسب، ادب، دقت توجه و خوش رفتاری به ایجاد برخورد اولیه خوب کمک می کند. در واقع ممکن است شما بدون داشتن حتی یکی از این شرایط، فرصتی را در ایجاد تصویر اولیه مناسب از دست بدهید.

 

 

موفق باشید

5/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *