نظام آموزشی در کشور کانادا

بسمه تعالی

 

( موسسه بین المللی خدمات آموزشی و تحصیلی مهر خرد )

 


نظام آموزشی در کشور کانادا


 

نظام آموزشی کانادا هم مدارس دولتی و هم مدارس خصوصی را در برمی‌گیرد. سیستم آموزشی کانادا یک سیستم ایالتی است و این به این معناست که تفاوتهای قابل توجهی در سیستم آموزشی بین ایالت‌های مختلف این کشور وجود دارد. با این حال کیفیت آموزش در تمام ایالتها بسیار بالا است و از این لحاظ تفاوتی ندارد.

کودکان در کانادا معمولا در سن ۴ تا ۵ سالگی به مدت یک تا دوسال و به صورت اختیاری در کودکستان آموزش می بینند و در حدود ۶ سالگی به کلاس اول می‌روند. پایه راهنمایی تا کلاس ۱۱ و ۱۲ است که این به ایالت مورد نظر بستگی دارد. بعد از آن دانش آموزان می‌توانند به دانشگاه یا کالج یا وارد سیستم cegep شوند.

cegep یک کلمه فرانسوی و خلاصه شده کالج آموزش عمومی و فنی حرفه ای می‌باشد. در این سیستم دانش آموزان 2 سال در مدرسه عمومی و 3 سال در مدرسه فنی حرفه ای درس می‌خوانند و بعد از آن می‌توانند وارد دانشگاه شوند. ایالت کبک دارای سیستم آموزشی cegep است.

 

ساختار نظام آموزشی کانادا

هر کشوری ساختار نظام آموزشی مخصوص به خود را دارد. کانادا نیز مانند سایر کشورهای پیشرفت دنیا ساختار نظام آموزشی، در زیر ساختار نظام اموزشی کانادا را با جزییات دقیقی بررسی می کنیم.

پیش دبستانی

پیش دبستانی یا کودکستان اولین پایه آموزشی در کاناداست که شامل حال کودکان ۴ تا ۵ ساله و قبل از ورود به مدرسه ابتدایی می‌شود. در ایالت ها نیوبرونزویک و نوآ اسکوشیبا اجباری ولی در سایر ایالتها اختیاری است.مراکز پیش دبستانی شامل مراکز دولتی، خصوصی یا مدارس فدرال می‌شود که بسته به انتخاب خود می توانید فرزندتان را در آن مراکز ثبت نام کنید. در اغلب ایالت‌ها سال اول دوره پیش دبستانی، دولتی و رایگان است ولی در ایالت‌های خاصی مثل کبک کل دوره پیش دبستانی برای خانواده های کم درآمد و کودکان معلول رایگان است.برنامه های آموزشی در دوره پیش دبستانی شامل یادگیری الفبا، شمردن، خواندن، موسیقی، هنر و بازی کردن با دیگران است و به طور کلی کودک را برای دوره دبستان آماده می‌کند.

دبستان

آموزش ابتدایی یا دبستان در کانادا برای تمام کودکان اجباری است و از ۶ یا ۷ سالگی شروع شده و تا کلاس ششم ادامه دارد و در سن ۱۱ تا ۱۲ سالگی تمام می‌شود. برنامه آموزشی در دوره دبستانی شامل ریاضی، خواندن، زبان انگلیسی (در کبک زبان فرانسه)، تاریخ، علوم، موسیقی، علوم اجتماعی، ورزش و هنر می‌شود.

راهنمایی

دوره راهنمایی در کانادا دو سال است که دانش آموز تا کلاس ۷ یا ۸ در این دوره درس می‌خواند و بعد از آن وارد دوره دبیرستان می‌شود.

دبيرستان

دوره دبیرستان در کانادا 4 سال طول می‌کشد و دانش آموز تا کلاس ۱۱ یا ۱۲ در این دوره درس می‌خواند (یعنی ۱۶ تا ۱۸ سالگی که بستگی به دوره آموزشی و ایالت مورد نظر دارد).

در اونتاریو و نیوبرانزویک، دانش آموزان باید تا سن ۱۸ سالگی دوران دبیرستان را بگذرانند و حتماً در این سن دیپلم بگیرند. در استان کبک دوره دبیرستان تا کلاس ۱۱ است و بعد از آن دانش آموز باید دو سال دوره پیش دانشگاهی را بگذراند که به آن cegep گفته می‌شود.

دوره کالج و دانشگاه

بعد از گذراندن دبیرستان دانش آموز وارد دانشگاه یا کالج‌های کانادا یا می‌شود و بسته به رشته و مقطعی که در آن تحصیل می‌کند سنوات تحصیلی خود را طی می‌کند.

انواع دیگر مدارس و آموزشگاه ها در کانادا

دیگر مدارس و آموزشگاه‌های کانادا بصورت زیر هستند:

مدارس فنی و حرفه ای

این مدارس در کل کانادا وجود دارد و همانطور که از اسمش مشخص است دانش آموز می‌تواند در این مدارس مهارتی که به آن علاقه دارد را بیاموزد.

مدارس خصوصی یا غیرانتفاعی

این نوع مدارس در کل کانادا وجود دارد که تمام هزینه های آن بر عهده خانواده ها است و دولت نقشی در آن ندارد. در استان کبک افرادی که تمایلی به درس خواندن به زبان فرانسه ندارند مدارس غیرانتفاعی می‌تواند گزینه خوبی باشد.

مدارس مذهبی

آنهایی که دوست دارند فرزندانشان را به مدارس مذهبی بفرستند غیر از مدارس مذهبی کاتولیک خاصی که وجود دارد باید آنها را به موسسات خصوصی مربوط بفرستند. در این مدارس علاوه بر درسهای مربوط به همان پایه آموزشی درسهای مذهبی مرتبط با نوع مذهب آن مدرسه نیز تدریس می‌شود.

 مدارس کانادایی به چه زبان‌هایی است؟

در کانادا دو زبان رسمی  انگلیسی و فرانسه تکلم می شود. دانش آموزان خارجی می‌توانند هر کدام از این زبانها را که بخواهند انتخاب کنند. در اغلب ایالت‌ های کانادا انگلیسی زبان اصلی در مدارس است ولی در استان کبک دانش آموزان باید تا پایان دبیرستان به زبان فرانسه درس بخوانند و فقط تحت شرایط خاصی اجازه دارند به زبان انگلیسی تحصیل کنند. مثل دانش آموزانی که به صورت موقت در کبک اقامت دارند.

وضعیت دانش آموزان مهاجر در کانادا

تعدا دانش آموزان مهاجر در کانادا بسیار زیاد است و یک سوم جوانان در کانادا را مهاجران تشکیل می‌دهند و به خاطر عدالت اجتماعی بسیار بالا در کانادا امکان موفقیت برای دانش آموزان مهاجر در برابر دانش آموزان بومی بسیار بالا و حتی برابر با آنهاست.

آیا تحصیل در کانادا رایگان است؟

با اینکه سیستم های آموزشی مختلفی در کانادا وجود دارد ولی در تمام آنها دانش آموزان مقیم کانادا تا کلاس ۱۱ یا ۱۲ به صورت رایگان تحصیل می‌کنند که به ایالت مربوطه بستگی دارد. ولی دانش آموزان سایز کشورها برای اخذ ویزای دانش آموزی کانادا و تحصیل در این کشور باید شهریه کامل را پرداخت کنند.بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه ها هم شهریه هایشان را بسیار پایین در نظر گرفته اند تا تمام افراد با هر میزان بودجه ای بتوانند از امکانات آنها استفاده کنند.

کیفیت آموزشی بالا

موسسات آموزشی در کانادا به صورت رسمی رتبه بندی نشده اند ولی موسسات آموزشی در کل کشور از کیفیت بالایی برخوردار هستند. در هنگام انتخاب مدرسه مورد نظرتان در کانادا حتما به نوع، اندازه و مکان موسسه مد نظرتان توجه کنید. اگر به رشته خاصی علاقه دارید تحقیق کنید که کدام موسسه در زمینه رشته مورد علاقه تان گزینه بهتری می‌تواند باشد. علاوه‌بر این می‌توانید مطلب بهترین رشته ها برای مهاجرت به کانادا را نیز مطالعه کنید.

آزمون های ورودی دانشگاه های کانادا

کنکور در کانادا نیز سازوکارهای مخصوص به خود را دارد. دانشگاه‌ها و کالج های بسیار زیادی در کانادا وجود دارد که می‌توانید آنها را انتخاب کنید. هرچند آزمونهای ورودی متعددی وجود دارد که قبل از درخواست دادن برای دانشگاه مورد نظرتان باید آنها را بگذرانید.رایج ترین آزمون های ورودی دانشگاه‌های کانادا این موارد هستند: SAT, TOEFL, GRE, GMAT, MCATT LSAT. بسیاری از مراکز آزمون امکاناتی را برای ارسال نمره های آزمون تان به دانشگاه مورد نظر فراهم می‌کند.

5/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *