انواع آزمون‌های بین المللی

بسمه تعالی

( موسسه بین المللی خدمات آموزشی و تحصیلی مهر خرد )

 

 • آزمون آیلتس :(IELTS)
 • آزمون تافل (TOEFL):
 • آزمون PTE:
 • آزمون CELPIP:
 • آزمون دولینگو:
 • آزمون های بین المللی کمبریج:
 • آزمون: GRE.

آزمون :GMATمهم ترین آزمون های بین المللی زبان انگلیسی کدامند؟

مهم ترین آزمون های بین المللی زبان انگلیسی کدامند؟

اگر به یادگیری زبان انگلیسی مشغول شده اید،باید حداقل در یکی از آزمون های بین المللی زبان انگلیسی شرکت کرده و سطح زبان خود را بسنجید تا بتوانید یک مدرک معتبر برای مهاجرت داشته باشید. قبل از هر چیز باید هدف خود را در نظر بگیرید.آیا برای اهداف تحصیلی زبان انگلیسی را می آموزید یا اهداف شغلی،مهاجرت،سفر و ارتباطات و یا پیشرفت شخصی؟

زیرا آزمون های بین المللی زبان انگلیسی متعددند و در عین حال که هدفشان یکسان است،در نوع برگزاری،هزینه،نمره دهی و کاربردشان تفاوت هایی دارند. بنابراین ابتدا مشخص کنید که برای چه منظوری مدرک بین المللی زبان انگلیسی خود را ارائه می دهید؟ برای کار کردن در یک شرکت،رفتن به یک کشور انگلیسی زبان، دانشگاه و یا درخواست یک موسسه علمی،باید گواهی معتبر مربوط به آن سازمان را در اختیار داشته باشید.

خوشبختانه برای تمامی این موارد،طیف گسترده ای از آزمون های زبان انگلیسی مناسب در دسترس شما وجود دارد.بسیاری از این تست ها در سراسر جهان شناخته شده اند، در حالی که دیگر آزمون ها ویژگی های خاصی از دانش و مهارت انگلیسی شما را بررسی می کنند.در ادامه این مطلب، نگاهی دقیق تر به برخی از مهم ترین آزمون های بین المللی زبان انگلیسی خواهیم داشت.

1.آزمون آیلتس :(IELTS)

آزمون آیلتس مخفف عبارت (International English Language Testing System) به معنای سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی است.این آزمون به عنوان یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی در سراسر جهان شناخته می شود.هر سال حدود دو و نیم میلیون نفر در 140 کشور مختلف در این آزمون شرکت می‌کنند. آیلتس آزمونی بریتانیایی است و از این نظر در برابر آزمون آمریکایی تافل، قرار می‌گیرد و توسط دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می‌شود. داوطلبان آزمون آیلتس، باید هنگام انتخاب کشور مقصد در مهاجرت نیز بین دو آزمون آیلتس و تافل، گزینش داشته باشند. داشتن مدرک آیلتس جهت مهاجرت به کشورهای اروپایی برای کار و تحصیل، می‌تواند آینده شغلی و تحصیلی آسان تری را برایتان رقم بزند.

دو نوع آزمون آیتلس داریم: آزمون عمومی ((General و آکادمیک Academic training)) که هر کدام مقاصد و کاربرد خاصی دارند.شما باید نوع آزمون را با توجه به هدف خودتان انتخاب کنید.نمره این آزمون بین 0 تا 9 است و معیار نمره ‌دهی بر اساس چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی شنیدن (Listening)، خواندن (Reading)، صحبت کردن (Speaking) و نوشتن (Writing) است. نتایج آزمون آیلتس به مدت دو سال اعتبار خواهد داشت و هزینه آزمون در سال  1400 حدود 6 میلیون و 151 هزار و 40 تومان اعلام شده است.(215 دلار)

مراحل آزمون آیلتس:

در آیلتس، چهار مرحله وجود دارد: گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن. آزمونهای اسپیکینگ و لیسنینگ در هر دو نوع آیلتس عمومی و کادمیک یکسان است، اما آزمونهای خواندن و نوشتن متفاوت است.

گوش دادن (Listening): این مرحله دارای 40 سوال در 4 بخش و زمان آن حدوداً ۳۰ دقیقه است.دو بخش اول، مکالمه بین دو یا چند نفر است و شامل موضوعاتی اجتماعی می باشد.دو بخش دوم، یک مکالمه حداکثر چهار نفره و یک کنفرانس است و شامل موضوعاتی دانشگاهی می باشد.

مکالمه (Speaking): آزمون مکالمه، یک آزمون به صورت گفتار رو در رو می‌باشد و شامل سه بخش است. زمان آن بین ۱۱ تا ۱۴ دقیقه است.در بخش اول باید به سوالات عمومی و شخصی در مورد محل زندگی، شغل، وضعیت خانوادگی و علایق خود جواب دهید به مدت 4 الی 5 دقیقه.در بخش دوم باید به مدت ۲ دقیقه در مورد موضوعی که به شما داده می‌شود صحبت کنید و در بخش سوم به مدت ۴ تا ۵ دقیقه با مصاحبه ‌کننده صحبت خواهید کرد. موضوع مکالمه شما موضوعی است که در بخش دوم به آن پرداخته ‌اید.

 

خواندن (Reading):

آیلتس General:

دارای 40 سوال است.بخش اول سوالات مربوط به امور روزمره اجتماعی است. بخش دوم مربوط به جزوات آموزشی،قرارداد و مسائل شغلی است. بخش سوم شامل یک متن بلند با موضوعی عمومی است. زمان آزمون ۶۰ دقیقه است.

آیلتس Academic Training:

در 40 سوال این آزمون، متون جنبه علمی دارند.حداقل یکی از سه متن، نوشتاری استدلالی است.در صورتی که متن حاوی لغات تخصصی و فنی باشد، لغت نامه ای کوتاه نیز همراه آن خواهد آمد. زمان این بخش نیز ۶۰ دقیقه است.

نوشتن (Writing):

آیلتس General: در این آزمون باید برای دو موضوع مطلب بنویسید.موضوع اول شما می تواند از بین این موارد انتخاب شود: شکایت نامه، نامه درخواست اطلاعات، نامه درخواست کار، نامه شخصی، نامه رسمی اداری و بهتر است 20 دقیقه از زمان خود را صرف آن کنید.

درموضوع دوم (Task 2) باید نظر موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مسئله بیان کنید و بهتر است 40 دقیقه از زمان خود را به آن اختصاص دهید.

آیلتس Academic Training: در این آزمون نیز باید برای دو موضوع انشاء بنویسید:در موضوع اول (Task 1) باید در مورد جدول یا نموداری که به شما داده شده‌است، توضیح دهید.بهتر است ۲۰ دقیقه از وقت را به موضوع اول اختصاص دهید. در موضوع دوم (Task 2) باید نظر موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مسئله بیان کنید و بهتر است ۴۰ دقیقه از وقت را به موضوع دوم اختصاص دهید.

نمره دهی آزمون آیلتس (IELTS):

نمره این آزمون بین 0 تا 9 است و حداقل نمره ای که برای اخذ پذیرش تحصیلی نیاز دارید، بین 6.5 تا 7 متغیر است.

9

 

 تسلط کامل به زبان دارد: مناسب، دقیق و روان با درک کامل.
8 بسیار خوب تسلط کامل به زبان دارد و فقط گاهی اوقات دارای اشتباهاتی از نظر دقت و تناسب کاربرد است. ممکن است در موقعیت های ناآشنا سوء تفاهم ایجاد شود.استدلالهای پیچیده را به خوبی درک می کند.
7 دارای تسلط عملیاتی بر زبان است، هرچند گاهی در تناسب و درک زبان اشتباهاتی دارد.به طور کلی از زبان پیچیده به خوبی استفاده می کند و استدلالات دقیق را درک می کند.
 6 با وجود برخی نارسایی ها و سوء تفاهم ها ، به طور کلی بر زبان مسلط است. می تواند از زبان نسبتاً پیچیده ای به خصوص در شرایط آشنا استفاده کند.
5 تسلط نسبی به زبان دارد و در بیشتر شرایط با معنی کلی کنار می آید، اگرچه اشتباهات زیادی مرتکب می شود. باید بتواند ارتباطات اولیه را در حوزه تخصصی خود برقرا کند.
4 قابلیت‌های ابتدایی محدود است به موقعیتهای آشنا. مشکلات مکرر در درک و بیان دارد. قادر به استفاده از زبان پیچیده نیست.
3 فقط مفهوم کلی را منتقل می کند و می فهمد. توقف‌های مکرر در هنگام ارتباط مشاهده می‌شود.
2 امکان ارتباط واقعی وجود ندارد مگر برای اطلاعات بسیار ابتدایی با استفاده از واژگان مجرد یا قالب‌های کوتاه در موقعیتهای آشنا و برای برطرف کردن نیازهای ابتدایی و فوری. در درک زبان انگلیسی نوشتاری و گفتاری مشکل زیادی دارد.
1 اساساً توانایی استفاده از زبان فراتر از چند کلمه جداگانه را ندارد.

 

0 هیچ اطلاعات قابل ارزیابی ندارد.

 

2.آزمون تافل (TOEFL):

آزمون تافل (TOEFL) که مخفف Test of English as a Foreign Language به معنای آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی است، یکی از آزمون های بسیار مهم و معتبر زبان انگلیسی است که هر ساله تعداد زیادی از دانشجوهای ایرانی در مراکز مختلفی در سراسر ایران در آن شرکت می کنند.این آزمون توسط مؤسسه ای‌تی‌اس (ETS) در دو نوع کاغذی(Pbt)  و اینترنتی(Ibt)  برگزار می‌شود و بیش از 11000 دانشگاه و موسسه در بیش از 150 کشور آزمون تافل را معتبر می دانند. از سال ۱۹۶۴ که آزمون تافل برای اولین بار برگزار شد تا به اکنون نزدیک به ۲۰ میلیون نفر در این آزمون شرکت کرده‌اند. مدرک آزمون تافل تنها دو سال اعتبار دارد و تنها دارای آزمون آکادمیک است. هزینه آزمون تافل در سال 1400(7میلیون و 128000 تومان) است.(225 دلار)

 

ساختار آزمون تافل:

این آزمون هر چهار مهارت زبان انگلیسی را اندازه گیری می کند و تقریباً 3 ساعت طول می کشد تا تکمیل شود. چهار بخش به شرح زیر است:

بخش زمان وظایف
خواندن ((Reading

 

 54 – 72 دقیقه

 

متن ها را بخوانید، سپس به سوالات پاسخ دهید.

 

گوش دادن (Listening)

 

41 – 57 دقیقه

 

به سخنرانی ها و گفتگوها گوش دهید و به سوالات پاسخ دهید.

 

بین دو بخش 10 دقیقه زمان استراحت دارید.
صحبت کردن

(Speaking)

17 دقیقه

 

در مورد موضوعات آشنا با میکروفون صحبت کنید و مطالبی را که در مورد آنها خوانده اید و به آنها گوش داده اید، بحث کنید.

 

              نوشتن(Writing) 50 دقیقه یک قسمت را بخوانید ، به یک فایل ضبط شده گوش دهید و سپس پاسخ مکتوب خود را تایپ کنید.

 

آزمون (Pbt) تافل بخش مصاحبه گفتاری را ندارد و در مقیاس دیگری امتیاز می گیرد.

 

نمره آزمون تافل:

هر یک از چهار بخش (خواندن، گوش دادن، صحبت کردن و نوشتن) از 0 تا 30 و با نمره کلی 0 تا 120 برای کل آزمون نمره گذاری شده است. نمرات رسمی شما تقریباً 6 روز پس از شرکت در آزمون در دسترس شما خواهد بود و به مدت 2 سال معتبر خواهد بود.

اگر به هر دلیلی نمره ی مناسب دانشگاه یا سازمان مورد نظر خود را کسب نکردید یا فقط می خواهید نمره بهتری بگیرید، می توانید 3 روز بعد از دیدن نایج آزمون خود دوباره ثبت نام و شرکت کنید. تعداد دفعات ثبت نام در این آزمون نامحدود است. نمرات TOEFL توسط بیش از 11000 دانشگاه و موسسه آموزش عالی در بیش از 150 کشور جهان، از جمله استرالیا، کانادا، نیوزلند، ایالات متحده، انگلستان و سراسر اروپا و آسیا پذیرفته شده است.

 

 

3.آزمون PTE:

PTE (Pearson Language Tests) یک امتحان مبتنی بر رایانه است که قابلیت های انگلیسی شما را در چهار سطح صحبت کردن، نوشتن، خواندن و گوش دادن ارزیابی می کند و توسط بسیاری از دانشگاه ها، کالج ها و دولت های سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است. انگلستان، ایالات متحده، استرالیا و نیوزلند و معتبرترین دانشگاه های جهان مانند استنفورد، هاروارد و کالج امپریال PTE را می پذیرند.همچنین برای مهاجرت یا تحصیل در خارج از کشور توسط اداره مهاجرت استرالیا تأیید شده است. بنابراین می توانید نمره خود را بگیرید و در دانشگاه ها یا کشورهایی که مایل به مهاجرت هستید پذیرفته شوید.

محل برگزاری آزمون PTE در پنجاه کشور مختلف دنیاست که متاسفانه شامل ایران نمی‌شود.این آزمون در کشور ترکیه با هزینه ۸۸۰ لیر برگزار می شود.

علاوه بر این ،نمره دهی و سطح بندی PTE بسیار عادلانه و سازگار است، به ویژه در بخش های صحبت کردن و نوشتن. بنابراین اگر زبان آموزی هستید که در کسب نمره نوشتن یا صحبت کردن در سایر امتحانات انگلیسی مشکل دارید و یا با مصاحبه حضوری راحت نیستید، این امتحان می تواند برای شما بسیار جذاب باشد زیرا کاملا مبتنی بر رایانه است.

این آزمون در سه نوع PTE Academic ، General و   young learner testبرگزار می شود و کل آزمون دو ساعت و نیم طول می کشد تا تکمیل شود. بیایید نگاهی به بخش های مختلف PTE بیاندازیم.

 

 

قالب آزمون PTE:

بخش مدت زمان وظایف
صحبت کردن (Speaking)

و نوشتن(Writing)

77-93 دقیقه  

بلند بخوانید

 

جمله را تکرار کنید

تصویر را توصیف کنید

سخنرانی را دوباره تکرار کنید

به سوال کوتاه پاسخ دهید

خلاصه کردن متن نوشته شده (10 دقیقه)

مقاله (20 دقیقه)

خواندن ((Reading 32-41 دقیقه  

جاهای خالی را پر کنید

 

چند گزینه ای، چندین پاسخ را انتخاب کنید

خواندن: جاهای خالی را پر کنید

چند گزینه ای، پاسخ واحد را انتخاب کنید

10 دقیقه استراحت اختیاری است
گوش دادن (Listening) 45-57 دقیقه  

خلاصه کردن متن گفتاری

 

چند گزینه ای، چندین پاسخ را انتخاب کنید

جاهای خالی را پر کنید

خلاصه صحیح را برجسته کنید

چند گزینه، یک پاسخ واحد را انتخاب کنید

کلمه گم شده را انتخاب کنید

کلمات نادرست را برجسته کنید

از روی دیکته بنویسید

 

نمره دهی آزمونPTE:

هر کدام از آزمون های PTE Academic ، General و  young learner testدارای محدوده نمره 10-90 بوده و مهارتهای ارتباطی PTE ( نمرات گوش دادن، خواندن، صحبت کردن و نوشتن – – هر کدام دارای نمره 10-90 است.

 

4.آزمون CELPIP:

آزمون سلپیپ (Canadian English Language Proficiency Index Program) به معنای برنامه شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادایی است.این آزمون مخصوص متقاضیانی است که برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام می‌کنند و توانایی زبان متقاضیان، دانش آموزان یا اعضا برای برقراری ارتباط با همکاران، درک دستورالعمل های مافوق و تفسیر و پاسخ به مطالب نوشته شده، به کمک این آزمون سنجیده می شود.دو نسخه از آزمون CELPIP وجود دارد: CELPIP-General test و CELPIP-General LS test. آزمون عمومی CELPIP دارای چهار جزء گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن و آزمون CELPIP-General LS دارای دو جزء گوش دادن و صحبت کردن است.نمرات آزمون CELPIP با معیارهای زبان کانادایی (CLB) سطوح 3 تا 12 تراز شده است و زمان آزمون حدودا 3 ساعت است.

 

آزمون CELPIP GENERAL:

مهارت های شنیداری، خواندن، نوشتن و صحبت کردن زبان انگلیسی را ارزیابی می کند و به طور رسمی توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا(IRCC) برای اقامت دائم کاربرد دارد. زمان کل آزمون حدودا 3 ساعت است و در یک جلسه انجام می شود.

 • در بخش Listeningشما به متن ها گوش داده و به سوالات پاسخ می دهید. (47-55 دقیقه)
 • در بخش Reading نیز متن ها را می خوانید و به سوالات پاسخ می دهید. (55-60 دقیقه)
 • در بخش Writing به سوالات به صورت کتبی پاسخ می دهید. (53-60 دقیقه)
 • در بخش Speakingبه درخواست های روی صفحه به صورت شفاهی پاسخ می دهید. (15-20 دقیقه)

 

آزمون CELPIP GENERAL LS:

مهارت های شنیداری و گفتاری انگلیسی شرکت کننده را ارزیابی می کند و توسط (IRCC) به طور رسمی برای شهروندی پذیرفته شده است.

زمان کل آزمون حدودا 1 ساعت و 10 دقیقه است و در یک جلسه انجام می شود.

 • ابتدا در بخش Listening به متن ها گوش دهید و به سوالات پاسخ دهید. (47-55 دقیقه)
 • سپس در بخش Speakingبه درخواست های روی صفحه به صورت شفاهی پاسخ دهید. (15-20 دقیقه)

 

نمره آزمون CELPIP:

نمرات آزمون CELPIP با معیارهای زبان کانادایی (CLB) سطوح 3 تا 12 تراز شده است. به هر جزء آزمون CELPIP-General و CELPIP-General LS یک سطح CELPIP داده می شود. در زیر یک نمودار است.

آزمون معادل سطح  CLB(معیار سنجش سطح زبان کانادا) را برای شما در نظر گرفته است. نمره ایده آل در این آزمون معادل 24 امتیاز است و حدااکثر امتیاز قابل کسب است.با کسب حداقل امتیاز 7 شما نمره قبولی برای شرکت در یکی از طرح های مهاجرتی مانند اکسپرس اینتری کانادا را دریافت خواهید کرد.

 

 

5.آزمون دولینگو:

آزمون دولینگو (Duolingo English Test :DET) یک آزمون تطبیقی (Adaptive) مبتنی بر کامپیوتر است که میزان مهارت زبان انگلیسی شما را مورد سنجش قرار می دهد. (Duolingo) یک وب سایت و برنامه تلفن همراه آمریکایی برای آموزش زبان و همچنین یک آزمون ارزیابی مهارت های دیجیتالی است. در طول دو سال گذشته بیشتر از 500 دانشگاه و کالج در سراسر دنیا داشتن مدرک آزمون دولینگو (Duolingo) را به عنوان یکی از شرایط پذیرش داوطلبان قرار داده‌ اند. دانشگاه های برتری مانند FDU ,Duke ,UCLA ,Columbia ,NYU ,Yale. بنابراین آشنایی با آزمون دولینگو و تمام جزئیات آن می‌ تواند نیاز بسیاری از داوطلبان آزمون‌­های بین‌­المللی زبان انگلیسی باشد.هزینه آزمون انگلیسی دولینگو ۴۹ دلار آمریکا است که هر فردی با پرداخت این مبلغ ۱ بار می تواند در آزمون مورد نظر شرکت کند. امکان شرکت در این آزمون در طول یک ماه، دو بار می باشد.

 

 

6.آزمون های بین المللی کمبریج:

آزمونهای زبان انگلیسی کمبریج توسط بیش از 25000 دانشگاه، کارفرمایان و دولتهای سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است. این آزمون ها در 5 سطح مختلف با حالت قبولی یا ردی طبق دسته بندی CEFR تهیه و برگزار می شوند.

 

KET

آزمون انگلیسی کلیدی که اکنون به عنوان A2 Key شناخته می شود، برای دانش آموزان تازه کار انگلیسی طراحی شده است.این آزمون در دو نسخه ارائه می شود: برای دانش آموزان سنین مدرسه. و برای فراگیران بزرگسالان آموزش عمومی و عالی. نتایج آزمون Cambridge KET نشان می دهد که شما قادر هستید:

 • از عبارات و اصطلاحات پایه ای زبان استفاده کرده و آن ها را درک کنید؛
 • انگلیسی نوشتاری ساده را درک کنید؛
 • خودتان را معرفی کرده و سوالات ساده راجع به خودتان را پاسخ دهید؛
 • با انگلیسی زبانان در سطوح مبتدی ارتباط برقرار کنید.

داوطلبان موفق (کسانی که نمره بالای 45 را کسب کرده اند) طی دو ماه پس از امتحان کاغذی و ظرف چهار هفته پس از امتحان رایانه ای، گواهی چاپی دریافت می کنند.

 

PET

آزمون مقدماتی زبان انگلیسی  که اکنون به عنوان B1 Preliminal شناخته می شود، برای زبان آموزانی طراحی شده است که زبان انگلیسی را به خوبی فرا گرفته اند و در حال حاضر مهارت های زبانی کاربردی برای استفاده روزمره دارند. دو نسخه از این آزمون موجود است:

B1 مقدماتی: طراحی شده برای زبان آموزان بزرگسال که مدارک زبان انگلیسی کمبریج را برای تحصیلات عمومی و عالی تشکیل می دهد.

B1 مقدماتی برای مدارس ، طراحی شده برای دانش آموزان سنین مدرسه.

 

 FCE 

اولین گواهی انگلیسی که اکنون به عنوان B2 First شناخته می شود.این آزمون نشان می دهد که زبان آموزان مهارت های زبانی مورد نیاز را برای برقراری ارتباط مطمئن در محیط انگلیسی زبان دارند. B2 First منافع و تجربیات شرکت کنندگان بزرگسال را ارزیابی می کند و برای حمایت از زبان آموزان با هر هدفی طراحی شده است؛ خواه می خواهند وارد دانشگاه شوند، شغل خود را راه اندازی کنند یا حرفه خود را توسعه دهند.

B2 First for Schools به طور خاص برای دانش آموزان سنین مدرسه طراحی شده است. هر دو نسخه امتحان (B2 First و B2 First for Schools) از چهار بخش تشکیل شده است که تمام مهارت های کلیدی زبان (خواندن و استفاده از زبان، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن) را پوشش می دهد. این یک مدرک تحصیلی نشان می دهد که داوطلب می تواند از زبان انگلیسی نوشتاری و گفتاری روزمره برای اهداف کاری و تحصیلی استفاده کند.

تعداد قابل توجهی از موسسات آموزش عالی B2 First را برای مقاصد پذیرش یا معافیت می پذیرند.

 

CAE

گواهی زبان انگلیسی پیشرفته که اکنون به عنوان C1 Advanced شناخته می شود. به نظر می رسد C1 Advanced موفقیت های سطح بالا را در زبان انگلیسی ارزیابی می کند و برای زبان آموزانی که برای دانشگاه یا زندگی حرفه ای آماده می شوند طراحی شده است.این آزمون برای اهداف تحصیل ، کار و مهاجرت استفاده می شود.برای نشان دادن این است که زبان آموز به سطح بالایی از توانایی انگلیسی دست یافته است که می تواند در زمینه های دانشگاهی و حرفه ای مورد پذیرش واقع شود.C1 Advanced در سطح جهانی توسط بیش از 6000 موسسه پذیرفته شده است.

 

CPE

به بالاترین سطح واجد شرایط Cambridge English تبدیل شد و در حال حاضر به عنوان C2 Proficiency شناخته می شود.مهارت C2 بالاترین سطح تحصیلی است که توسط Cambridge Assessment English ارائه شده است و نشان می دهد که زبان آموزان انگلیسی را در سطح استثنایی تسلط دارند.

(CEFR) طوری طراحی شده است که نشان دهد یک دانش آموخته موفق زبان انگلیسی در سطح استثنایی تسلط دارد.فدانش آموختگان از این صلاحیت برای مطالعه دوره های تحصیلات تکمیلی، هدایت پروژه های تحقیقاتی سطح بالا و سمینارهای دانشگاهی استفاده می کنند و در سطوح بالای مدیریتی و هیات مدیره در تجارت بین المللی ارتباط موثر دارند.کارفرمایان، دانشگاه ها و ادارات دولتی در سراسر جهان تسلط بر C2 را به عنوان مدرکی تایید می کنند که نشان می دهد یک نامزد موفق می تواند در بالاترین سطح زندگی حرفه ای و تحصیلی تحصیل کرده یا کار کند. بسیاری از موسسات آموزش عالی به منظور پذیرش، C2 Proficiency را می پذیرند.

 

درادامه می خواهیم نگاهی به سایر آزمون‌های زبان انگلیسی بیندازیم که از محبوبیت خاص خود برخوردارند. قبل از هر آزمون،در نظر بگیرید که چرا این آزمون را انتخاب کرده‌اید و آیا دقیقا نیاز شما را برآورده می‌سازد.اگر متقاضی دانشگاهی هستید، وب سایت آن را بررسی کنید یا با دانشگاه تماس بگیرید تا از آنها سؤال کنید.

 

8.آزمون :GRE

آزمون GRE Graduate Records Examination یک آزمون استاندارد است که برای بسیاری از مدارس تحصیلات تکمیلی در ایالات متحده و کانادا و تعداد کمی در سایر کشورها مورد نیاز است و هدف آن سنجش استدلال کلامی، استدلال کمی، نوشتن تحلیلی و مهارت های تفکر انتقادی است که در طول یک دوره طولانی یادگیری به دست آمده است.این آزمون معمولاً برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر از کارشناسی مورد نیاز است. محتوای GRE شامل بخشهای خاصی از جبر، هندسه، حساب و واژگان است. آزمون عمومی GRE به عنوان یک امتحان مبتنی بر رایانه ارائه می شود که در مراکز تست و موسسه ای تحت مالکیت یا مجاز Prometric انجام می شود و دارای ۳ قسمت درک واژگان (verbal section)، ریاضیات (quantitative section) و قسمت نوشتاری تحلیلی (analytical writing section) می‌باشد.

 

 

9.آزمون :GMAT

آزمون GMAT The Graduate Management Admission) Test) یک آزمون تطبیقی ​​کامپیوتری (CAT) است که مدارس تجاری از آن به عنوان معیاری برای پذیرش در طیف گسترده ای از برنامه های مدیریت تحصیلات تکمیلی، از جمله MBA، کارشناسی ارشد حسابداری، برنامه های کارشناسی ارشد امور مالی و سایر موارد استفاده می کنند. آزمون جی مت ((GMAT برای ارزیابی برخی مهارت های تحلیلی، نوشتاری، کمی، زبانی و خواندن به زبان انگلیسی طراحی شده.سایت رسمی آزمون GMAT یک نرم ‌افزار رایگان را جهت آمادگی برای شرکت در آزمون، در اختیار متقاضیانی که در سایت آزمون ثبت نام کرده‌اند قرار می‌دهد. در واقع، این نرم‌افزاری است که برای آزمون واقعی از آن استفاده می‌گردد، بنابراین می‌توان آن را نوعی شبیه ساز برای آزمون واقعی در نظر گرفت. شرکت‌کنندگان همچنین می‌توانند از منابع گوناگون موجود در سایت QS LEAP بهره‌مند شوند.

 

 

10.آزمون های Cambridge English Teaching

این آزمون ها جهت ارزشیابی مهارت های تدریس زبان انگلیسی است و شامل چندین آزمون می شود از جمله:

آزمون   (Teaching Knowledge Test) TKT شرایط کسانی که در این آزمون قبول می شوند عبارتند از:

 1. آشنا بودن با روشهای مختلف تدریس
 2. استفاده موثر از منابع آموزشی
 3. درک جنبه های کلیدی برنامه ریزی درسی
 4. توانایی استفاده از روشهای مختلف مدیریت کلاس درس برای نیازهای مختلف.

ارزیابی TKT به شکل یک آزمون چند گزینه ای ، متشکل از سه واحد اصلی است که می تواند با هم یا جداگانه به هر ترتیب انجام شود.سه ماژول اصلی عبارتند از:

 1. زبان و زمینه یادگیری و آموزش زبان
 2. برنامه ریزی درسی و استفاده از منابع برای آموزش زبان
 3. مدیریت فرایند یادگیری و یادگیری

 

آزمون CELTA:

CELTA (Certificate in Teaching English to Speakers of Other Languages) برای داوطلبانی طراحی شده است که در زمینه آموزش زبان انگلیسی (ELT) دارای تجربه هستند. همچنین توسط داوطلبانی با تجربه تدریس که آموزش عملی کمی از معلمان گذرانده اند یا مایل به کسب مدرک معتبر بین المللی هستند، کاربرد دارد. داوطلبان باید دارای مهارت زبان انگلیسی معادل حداقل C1 چارچوب مرجع اروپایی مشترک زبانها (CEFR) یا نمره 7 آیلتس باشند. داوطلبانی که دوره CELTA را با موفقیت به پایان برسانند، می توانند در زمینه های مختلف آموزش زبان انگلیسی در سراسر جهان شروع به کار کنند.

 

آزمون DELTA:

DELTA (Diploma in Teaching English to Speakers of Other Languages) یک مدرک آموزش زبان انگلیسی (ELT) برای معلمان باتجربه انگلیسی به عنوان زبان خارجی (TEFL) و معلمان انگلیسی به سخنرانان سایر زبانها (TESOL) و در اصل دیپلم آموزش زبان انگلیسی به بزرگسالان است. دلتا برای داوطلبانی با سابقه تدریس زبان انگلیسی طراحی شده است.داوطلبان معمولاً مدرک اولیه تدریس را گذرانده اند و معمولاً حداقل یک سال تجربه تدریس دارند. برای افرادی که زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم و غیر انگلیسی که در حال آموزش انگلیسی به عنوان زبان دوم یا خارجی (ESL و EFL) در زمینه های اولیه ، ثانویه و بزرگسالان هستند مناسب است. داوطلبان باید دارای مهارت زبان انگلیسی معادل حداقل سطح C1 چارچوب مرجع مشترک اروپا برای زبانها باشند.

 

 

موفق باشید

5/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *